34th Miami Film Festival Announces Full 2017 Lineup

‘The Night My Mother Killed My Father’

The 34th edition of the Miami Film Festival is set to kick off March 3rd – 12th and today the full lineup of films has been announced. This year’s festival will feature 131 feature narratives, docs, and shorts from 40 different countries.

Take a look below at the full slate and be sure to check out the official web site here for ticketing and more information.

WORLD PREMIERES
1. CARGO (The Bahamas, directed by Kareem Mortimer). Mortimer previously
participated in the 2010 Festival with Children of God.
2. EL PAMPERO (Argentina/Uruguay/France, directed by Matías Lucchesi). Lucchesi previously participated in the 2014 Festival with Natural Sciences.
3. THE LOST BROTHER (Argentina/Uruguay/Spain/France, directed by Adrián Caetano). Caetano previously participated in the 2003 Festival with A Red Bear and the 2007 Festival with Chronicle of an Escape.

INTERNATIONAL PREMIERES
4. THE CANDIDATE (Argentina/Uruguay, directed by Daniel Hendler). Hendler previously participated in the 2011 Festival with Norberto’s Deadline.

NORTH AMERICAN PREMIERES
5. THE BAR (Spain, directed by Álex de la Iglesia). De la Iglesia previously participated
in the 2005 Festival with Ferpect Crime, the 2011 Festival with The Last Circus, the
2014 Festival with Witching & Bitching, and the 2016 Festival with that year’s opening
night selection, My Big Night.
6. DON’T BLAME IT ON YOUR KARMA! (Spain, directed by Maria Ripoll). Ripoll
previously participated in the 1999 Festival with Twice Upon a Yesterday.
7. THE HISTORY OF LOVE (France/Romania/Canada, directed by Radu Mihaileanu).
Mihaileanu previously participated in the 1994 Festival with Betrayal and the 1999
Festival with Train of Life, which won that year’s Audience Award.
8. LAST DAYS IN HAVANA (Cuba/Spain, directed by Fernando Pérez). Perez
previously participated in the 2000 Festival with Life is to Whistle, the 2004 Festival with
Havana Suite, the 2008 Festival with Madrigal, and the 2011 Festival with Marti, The Eye of the Canary.
9. MAY GOD SAVE US (Spain, directed by Rodrigo Sorogoyen). Sorogoyen
previously participated in the 2014 Festival with Stockholm.
10. THE NIGHT MY MOTHER KILLED MY FATHER (Spain, directed by Inés Paris).
Paris previously participated in the 2008 Festival with Miguel & William.
11. SMOKE & MIRRORS (Spain, directed by Alberto Rodriguez). Rodriguez previously
participated in the 2006 Festival with 7 Virgins and the 2015 Festival with Marshland.
12. SUCH IS LIFE IN THE TROPICS (Ecuador/Germany, directed by Sebastián
Cordero). Cordero previously participated in the 2005 Festival with Cronicas and the
2012 Festival with Pescador.
13. TESOROS (Mexico, directed by María Novaro). Novaro previously participated in
the 1992 Festival with Danzon.
14. THAT THING CALLED LOVE (Colombia, directed by Carlos César Arbeláez).
Arbelaez previously participated in the 2011 Festival with The Colors of the Mountain.

US PREMIERES
15. THE EMPTY BOX (Mexico, directed by Claudia Sainte-Luce). Sainte-Luce
previously participated in the 2014 Festival with The Amazing Catfish.

FLORIDA PREMIERES
16. FAMILY LIFE (Chile, directed by Cristián Jimenez and Alicia Scherson). Jimenez
previously participated in the 2010 Festival with Optical Illusions, the 2012 Festival with
Bonsai (which won the Grand Prize in this category), and the 2015 Festival with Voice
Over. Scherson previously participated in the 2006 Festival with Play and the 2013
Festival with The Future.
17. IT’S ONLY THE END OF THE WORLD (Canada/France, directed by Xavier
Dolan). Dolan previously participated in the 2013 Festival with Laurence Anyways.
18. SANTA & ANDRES (Cuba/France/Colombia, directed by Carlos Lechuga).
Lechuga previously participated in the 2013 Festival with Melaza.
19. THE UNKNOWN GIRL (Belgium/France, directed by Jean-Pierre and Luc
Dardenne). The Dardenne brothers previously participated in the 2006 Festival with
The Child and the 2012 Festival with The Kid With A Bike.
20. ZIP & ZAP AND THE CAPTAIN’S ISLAND (Spain, directed by Oskar Santos).
Santos previously participated in the 2014 Festival with Zip & Zap And The Marble
Gang.

In the KNIGHT DOCUMENTARY ACHIEVEMENT AWARD COMPETITION PRESENTED BY THE JOHN S. & JAMES L. KNIGHT FOUNDATION, candid, thought-provoking feature-length documentaries examining social issues, diverse cultures and influential people compete for an audience-voted $10,000 cash achievement award. By premiere status, the 25 films selected for this Competition are:

WORLD PREMIERES
1. A CONCRETE CINEMA (Argentina, directed by Luz Ruciello)
2. DUBFIRE: ABOVE GROUND LEVEL (USA, directed by Michael Koczynski and
Mino Kodama)
3. EMBARGO (USA, directed by Jeri Rice)
4. SYMPHONY IN D (USA, directed by Dennis Scholl and Marlon Johnson)
5. TAKE MY NOSE… PLEASE! (USA, directed by Joan Kron)
6. VOICES BEYOND THE WALL: TWELVE LOVE POEMS FROM THE MURDER
CAPITAL OF THE WORLD (Honduras, directed by Brad Coley)

INTERNATIONAL PREMIERES
7. THE LAMBIRDS (USA, directed by Fini Maza)
8. VEINTE AÑOS (Cuba/Brazil/Costa Rica, directed by Alice de Andrade)

NORTH AMERICAN PREMIERES
9. THE CAT FROM HAVANA (Brazil, directed by Dacio Malta)
10. DREAM EMPIRE (Denmark/China, directed by David Borenstein)
11. LOVE AND SAUCERS (USA, directed by Brad Abrahams)
12. SEX, MARACAS & CHIHUAHUAS (Spain, directed by Diego Mas Trelles)

US PREMIERES
13. THE GROWN-UPS (Chile/Netherlands/France, directed by Maite Alberdi)

FLORIDA PREMIERES
14. CITIZEN JANE: BATTLE FOR THE CITY (USA, directed by Matt Tyrnauer)
15. ELLA BRENNAN: COMMANDING THE TABLE (USA, directed by Leslie Iwerks)
16. GIVE ME FUTURE: MAJOR LAZER IN CUBA (Cuba/USA, directed by Austin
Peters)
17. LEAGUE OF EXOTIQUE DANCERS (Canada/UK/USA, directed by Rama Rau)
18. MR. CHIBBS (USA, directed by Jill Campbell)
19. NOBODY SPEAK: HULK HOGAN, GAWER AND TRIALS OF A FREE PRESS
(USA, directed by Brian Knappenberger)
20. RESTLESS CREATURE: WENDY WHELAN (USA, directed by Adam Schlesinger and Linda Saffire)
21. SERENADE FOR HAITI (USA, directed by Owsley Brown)
22. UNTOUCHABLE (USA, directed by David Feige)
23. VEGAS BABY (USA, directed by Amanda Micheli)
24. VISITOR’S DAY (USA, directed by Nicole Opper)
25. WALK WITH ME: THE TRIALS OF DAMON J. KEITH (USA, directed by Jesse
Nesser)

HBO is the new title sponsor of the Festival’s Ibero-American feature film competition category. The HBO COMPETITION is open to Ibero-American and US Hispanic narrative feature films in the Official Selection, competing for a jury-selected cash Achievement Award of $10,000, courtesy of HBO. By premiere status, the 35 films selected for this Competition are:

WORLD PREMIERES
1. THE DEATH OF MARGA MAIER (Argentina, directed by Camila Toker).
2. EL PAMPERO (Argentina/Uruguay/France, directed by Matías Lucchesi).
3. LITTLE WHITE LIE (Chile, directed by Tomas Alzámora).
4. THE LOST BROTHER (Argentina/Uruguay/Spain/France, directed by Adrian
Caetano).

INTERNATIONAL PREMIERES
5. THE CANDIDATE (Argentina/Uruguay, directed by Daniel Hendler).
6. EL INCA (Venezuela, directed by Ignacio Castillo Cottin)
7. FOR YOUR OWN GOOD (Spain, directed by Carlos Theron)
8. ON THE ROOF (Cuba/Nicaragua, directed by Patricia Ramos Hernández)

NORTH AMERICAN PREMIERES
9. THE BAR (Spain, directed by Álex de la Iglesia).
10. THE BLIND CHRIST (Chile/France, directed by Christopher Murray)
11. DON’T BLAME IT ON YOUR KARMA! (Spain, directed by Maria Ripoll).
12. HERO STEPS (Colombia, directed by Henry Rincon)
13. I’M GILDA (Argentina, directed by Lorena Muñoz)
14. LA SOLEDAD (Venezuela, directed by Jorge Thielen Armand)
15. LAST DAYS IN HAVANA (Cuba/Spain, directed by Fernando Pérez).
16. MARIA (AND EVERYBODY ELSE) (Spain, directed by Nely Reguera)
17. MAY GOD SAVE US (Spain, directed by Rodrigo Sorogoyen).
18. THE NIGHT MY MOTHER KILLED MY FATHER (Spain, directed by Inés Paris).
19. THE ONE-EYED KING (Spain, directed by Marc Crehuet)
20. SMOKE & MIRRORS (Spain, directed by Alberto Rodriguez).
21. SUCH IS LIFE IN THE TROPICS (Ecuador/Germany, directed by Sebastian
Cordero ).
22. TESOROS (Mexico, directed by Maria Novaro).
23. THAT THING CALLED LOVE (Colombia, directed by Carlos Cesar Arbelaez).

US PREMIERES
24. THE EMPTY BOX (Mexico, directed by Claudia Sainte-Luce).
25. THE MOTHER (France/Romania/Spain, directed by Alberto Morais)

FLORIDA PREMIERES
26. THE DARKNESS (Mexico, directed by Daniel Castro Zimbrón)
27. EL AMPARO (Venezuela/Colombia, directed by Rober Calzadilla)
28. FAMILY LIFE (Chile, directed by Cristián Jimenez and Alicia Scherson).
29. JEFFREY (Dominican Republic/France, directed by Yanillys Perez)
30. JESUS (Chile/France/Colombia/Germany/Greece, directed by Fernando Guzzoni)
31. MONDAY NIGHTS AT SEVEN (USA, directed by Marty Sader)
32. SANTA & ANDRES (Cuba/France/Colombia, directed by Carlos Lechuga).
33. WOODPECKERS (Dominican Republic, directed by José María Cabral)
34. X500 (Canada/Colombia/Mexico, directed by Juan Andres Arango)
35. ZIP & ZAP AND THE CAPTAIN’S ISLAND (Spain, directed by Oskar Santos).

New to this year’s 34th edition, The Related Group sponsored MIAMI FILM 2017, an initiative to reward developing talent in Latin America, awarding 3 cash prizes of $5,000 each to short filmmakers. The winning short films, which will be screened together at a special event during the Festival, are: “And the Whole Sky Fit in the Dead Cow’s Eye” (Chile, directed by Francisca Alegria), “Connection” (Cuba, directed by Zoe Garcia Miranda), and the US premiere of “The Inconvenience” (Argentina, directed by Adriana Yurcovich).

A jury will award $10,000 cash in the JORDAN RESSLER SCREENWRITER AWARD COMPETITION. The 13 nominated films in this category previously announced on January 4, 2017, are:

WORLD PREMIERE
1. BILLY BOY (USA, screenplay by Blake Jenner, directed by Bradley Buecker)
2. LITTLE WHITE LIE (Chile, written and directed by Tomás Alzamora)

INTERNATIONAL PREMIERE
3. ON THE ROOF (Cuba/Nicaragua, written and directed by Patricia Ramos)

NORTH AMERICAN PREMIERE
4. THE ONE-EYED KING (Spain, written and directed by Marc Crehuet)
5. THE SUMMER IS GONE (China, written and directed by Dalei Zhang)
6. LA SOLEDAD (Venezuela/Canada, written by Rodrigo Michelangeli and Jorge
Thielen Armand, directed by Jorge Thielen Armand)

FLORIDA PREMIERE
7. ARE WE NOT CATS (USA, written and directed by Xander Robin)
8. CHRONICALLY METROPOLITAN (USA, screenplay by Nicholas Schutt, directed
by Xavier Manrique)
9. THE DANCER (France, screenplay by Stephanie Di Giusto and Sarah Thibau,
directed by Stephanie Di Giusto)
10. JEFFREY (Dominican Republic/France, written and directed by Yanillys Perez)
11. NAMOUR (USA, written and directed by Heidi Saman)
12. WITHOUT NAME (Ireland, screenplay by Garret Shanley, directed by Lorcan
Finnegan)
13. WULU (France/Mali/Senegal, written and directed by Daouda Coulibaly)

In the Festival’s Shorts Competition, the latest in films 30 minutes or less from around the globe, will compete for a jury-selected $2,500 cash prize. The competing films are:

ALTERATIONS *World Premiere (USA, directed by Juan Carlos Zaldivar)
AS TIME GOES BY (Mexico, directed by Eduardo Valenzuela)
BASED ON A TRUE STORY *International Premiere (France, directed by Cédric Prévost)
BIG *International Premiere (Colombia/Mexico, directed by Pedro García-Mejía)
BUSINESS (Argentina, directed by Malena Vain)
GREAT (Cuba, directed by Sheyla Pool)
HAVANA HOUSE *World Premiere (USA, directed by Gaspar Gonzalez)
THE HEAD VANISHES (Canada/France, directed by Franck Dion)
HOUSE FOR SALE (Cuba/Colombia, directed by Emanuel Giraldo Betancur)
I AM HERE (Canada, directed by Eoin Duffy)
LA FEMME ET LE TGV (Switzerland, directed by Timo von Guten)
A MAN RETURNED (UK/Lebanon/Denmark/Netherlands, directed by Mahdi Fleifel)
SCENES FROM OUR YOUNG MARRIAGE (USA, directed by Ronald Baez)
SPARK (USA/Venezuela/Mexico directed by Juan Martinez Vera)
WAIT FOR ME, ITALIA (Algeria/France/Lebanon, directed by Hamid Saïdji and Jonathan Mason)
WHIPPET *World Premiere (Mexico, directed by José María Espinosa de los Monteros and Ricardo Espinosa de los Monteros

Entering its sixth year, the Miami film schools competition “Cinemaslam” features the following films:

1. AT YOUR SERVICE by Christine Vorsteg (Miami International University)

2. BALLET BUS by Isaac Mead-Long (University of Miami)

3. CASTING by Hansel Porras Garcia (Center of Cinematography, Arts and Television)

4. DEER GOD by Tomorrow Mingtian (University of Miami)

5. KURU by Jonathan Cuartas (Miami Dade College)

6. OCD by Alexander Beregovoy (Miami Dade College)

7. OSCURO by Yolanda Baez Oyola (Center of Cinematography, Arts and Television)

8. PARADISE by Andrea Garcia Marquez (University of Miami)

9. RED STRING by Minghao Shen (New York Film Academy Miami)

Two new awards make their debut in 2017. The ZENO MOUNTAIN AWARD, named after the Vermont-based nonprofit Zeno Mountain Farm, will award $5,000 cash to the film in the Festival, in any Festival category, that best helps to break down barriers to our understanding of people living with disabilities. The film will be selected by a jury sponsored by Fringe Partners.

The RENE RODRIGUEZ CRITICS AWARD will be bestowed on the film in the Festival selected by all accredited critics covering this year’s edition. Named for Rene Rodriguez, the Miami Herald’s nationally influential film critic since 1995, the Award winner will be announced at the end of the Festival.

The Festival’s non-competitive CINEMA 360 category is a vibrant and dynamic selection of narrative works from an international selection. This year’s line-up includes:

WORLD PREMIERES
1. A CHANGE OF HEART (USA, directed by Kenny Ortega)
2. A PARADISE TOO FAR (Canada, directed by Denis Langlois)

NORTH AMERICAN PREMIERES
3. THE BLOOM OF YESTERDAY (Germany/Austria, directed by Chris Kraus)
4. THE DARK WIND (Iraq/Germany/Qatar, directed by Hussein Hassan)
5. LIPSTICK UNDER MY BURKA (India, directed by Alankrita Shrivastava)
6. WHAT’S LEFT OF MY LIFE (Germany, directed by Jens Wischnewski)

US PREMIERES
7. REALIVE (Spain/France, directed by Mateo Gil)

FLORIDA PREMIERES
8. AFTERIMAGE (Poland, directed by Andrzej Wajda)
9. CARRIE PILBY (USA, directed by Susan Johnson)
10. HANDSOME DEVIL (Ireland, directed by John Butler)
11. HARMONIUM (Japan, directed by Kôji Fukada)
12. HEAL THE LIVING (France/Belgium, directed by Katell Quillévéré)
13. HEROES WANTED (Spain, directed by Joaquín Mazón)
14. IN BED WITH VICTORIA (France, directed by Justine Triet)
15. MALIGLUTIT (Canada, directed by Zacharias Kunuk)
16. MOKA (France, directed by Frédéric Mermoud)
17. NORMAN: THE MODERATE RISE AND TRAGIC FALL OF A NEW YORK FIXER
(Israel/USA, directed by Joseph Cedar) *Opening Night Gala
18. THEIR FINEST (UK, directed by Lone Scherfig) *Marquee Evening
19. TOMMY’S HONOUR (UK, directed by Jason Connery)